Sklep internetowy – Od czego zacząć handel online?

Jak wiadomo, sklepy internetowe należą do grupy, dynamicznie rozwijających się gałęzi, które generują zyski w ogólnoświatowej sieci komputerowej.
Przez to, iż użytkownicy internetu mają coraz większą świadomość i coraz większe wymagania, konieczne okazuje się być zastosowanie profesjonalnych rozwiązań, towarzyszących tworzeniu wirtualnej działalności gospodarczej.

Na samym początku w/w procesu, lista zadań które należy zrealizować, zdaje się nie mieć końca. Jedne są bardziej, a inne mniej skomplikowane. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie są tak samo ważne i nie warto ich lekceważyć.
Uruchomienie e-sklepu, wiąże się nie tylko z wyborem grafiki, oprogramowania czy też z wprowadzeniem dużej ilości produktów. Istotne okazują się być dodatkowe czynności, które w konsekwencji doprowadzą do tego, że nowo powstały sklep okaże się skuteczny, będzie spełniał wszystkie ustawowo wymagane obowiązki i będzie działał zgodnie z naszym prawem.

Po krótkim wstępie, przyszedł czas najważniejszych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę.

1. POMYSŁ
Jak się okazuje, najważniejszymi aspektami, towarzyszącymi w drodze ku stworzeniu sklepu internetowego jest właśnie koncepcja, oraz konieczność określenia potrzeb naszych przyszłych, potencjalnych klientów. Należy mieć świadomość ich wymagań i oczekiwań.
Jako twórca e-sklepu, musisz zagłębić się w specyfikę oferowanych przez Ciebie produktów! Pozwoli Ci to określić charakter Twojego przyszłego sklepu internetowego, dowiesz się o jego zaletach, wadach oraz poznasz konkurencję.

2. ANALIZA RYNKU
Pewnie zdajesz sobie sprawę z tego, że w sieci działa ogromna ilość różnorodnych sklepów internetowych. Chcesz osiągnąć sukces, ale nie wiesz co tak naprawdę Ci to zagwarantuje.
Odpowiedź jest zaskakująco łatwa 🙂
Twoim kluczem może być odpowiednie wyróżnienie się z tłumu.
Bądź oryginalny w tym co robisz!
Aby można było tego dokonać, trzeba pamiętać, że na samym początku musisz się zorientować kto w tym całym tłumie stoi – z jakimi firmami będziesz konkurować pod wieloma względami.
Co mógłbyś przeanalizować?
wygląd sklepu
oferowane produkty oraz ich prezentację
cenę
różnorodne formy promocji
I wiele wiele innych czynników.. 🙂

3. STRATEGIA DZIAŁANIA E-SKLEPU

Jaka powinna być?
Przede wszystkim: dobra, wartościowa i praktyczna
Postaw sobie konkretne pytania i pomyśl nad opracowaniem planu, który pomoże Ci w osiągnięciu wszystkich wyznaczonych przez siebie celów.
Wejdź na rynek pewnym krokiem i zapewnij sobie solidne miejsce w branży.

4. DOMENA

Ten etap należy do jednych z najistotniejszych. Dlaczego?
Nikt nie chce być kojarzony z firmami, które oferują takie same lub podobne produkty. Ale jak sprawić by Twoja domena była oryginalna i nie kojarzyła się z innymi?
Jest to ciężki orzech do zgryzienia, ale jak poświęcisz na to więcej czasu to na pewno się uda!
Bardzo duża ilość domen jest zajęta, ale przecież nie ustawisz domeny konkurencyjnej firmy, zmieniając ją tylko i wyłącznie poprzez wprowadzenie myślnika, kropki czy też zmianę kolejności słów. Takiego działania musisz unikać! Klienci z łatwością są w stanie pomylić adresy i zamiast do Twojego e-sklepu, trafią do innego. Byłoby to wielką stratą!
Opracuj nazwę tak by była unikatowa i wyjątkowa. Jedyna w swoim rodzaju! Nie zapomnij o tym, by Twoja domena była łatwa do zapamiętania i by kojarzyła się ze sprzedawanym asortymentem.
I na koniec, w małym stopniu, ale to zawsze COŚ… adres www, decyduje o Twoich pozycjach w wyszukiwarkach internetowych, co przekłada się m.in na sprzedaż, zyski itp.

5. NAZWA

Do tego etapu należy się dobrze przygotować. Nazwa to wybór na wiele lat. Bardzo trudno ją zmodyfikować, dlatego na samym początku zadaj sobie pytania związane z zawarciem w nazwie słów kluczowych, z wymową i łatwością zapamiętania nazwy oraz ze związkiem nazwy sklepu z nazwą firmy.
Odpowiednia nazwa wpływa na wiele czynników, które przyczynią się do lepszego działania Twojego e-sklepu. Będzie go reprezentować, przyciągać klientów, a jeśli okaże się chwytliwa i łatwa do zapamiętania na pewno do Ciebie wrócą! 🙂

6. Layout

Szata graficzna powinna być na tyle przejrzysta, by klienci mogli w łatwy sposób dotrzeć do poszukiwanego produktu.
Layout powinien być indywidualny. W dużej mierze zwiększy to rozpoznawalność Twojej marki.
Szata graficzna obejmuje: wygląd, układ treści, elementy graficzne, strukturę opcji menu itp.
Strona główna powinna być przejrzysta, zachęcająca do wgłębienia się w oferowane produkty. Klient wchodząc na stronę powinien wiedzieć co sklep prezentuje i czym się zajmuje.
Obecne menu kategorii, w którym wskazane będą różnorodne działy z produktami umieszczonymi w sklepie.
Zawarcie regulaminu, wysyłkę, gwarancję, zwroty oraz kontakt, przyczynią się do wzbudzenia w klientach zaufania.
Wiarygodny partner to podstawa !

Część druga artykułu już wkrótce…